Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.



Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Международный эндокринологический журнал Том 20, №8, 2024

Вернуться к номеру

Cтратегія немедикаментозного менеджменту метаболічного синдрому, який супроводжується станом предіабету та артеріальною гіпертензією

Авторы: Михальчишин Г. (1), Комісаренко Ю. (1), Косінов А. (2)
(1) - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, м. Київ, Україна
(2) - ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України», м. Київ, Україна

Рубрики: Эндокринология

Разделы: Клинические исследования

Версия для печати


Резюме

Актуальність. Стан предіабету передбачає можливість досягти в людини стійких нормальних показників глікемії, запобігти подальшому розвитку цукрового діабету без застосування медикаментозної терапії. Ефективність і безпека застосування рослинних кардіопротекторів при метаболічному синдромі, який супроводжується предіабетом, всебічно вивчається в усьому світі. Мета роботи. Визначити та вивчити можливості впливу на показники вуглеводного та ліпідного обмінів, а також на артеріальний тиск натурального кардіопротектора Берберінон у пацієнтів з метаболічним синдромом. Матеріали та методи. Пацієнти були розподілені на 3 групи: у першій (група контролю) була призначена дієтотерапія та фізична активність, у другій і третій — дієтотерапія, фізична активність і Берберінон у різних дозуваннях. Проводилося вимірювання показників глюкози і глікованого гемоглобіну (HbA1с) натще, виконували ліпідограму і моніторинг артеріального тиску, а також оцінювали індекс якості життя до лікування, через 4 і 8 тижнів. Індекс якості життя оцінювали за сумою балів, які пацієнти самостійно проставляли в опитувальнику EQ-5D-5L. Результати. Проведені клінічні спостереження в трьох обраних групах показали здатність препарату Берберінон гармонізувати показники ліпідограми з тенденцією до досягнення норми та знижувати глюкозу крові та HbA1с натще. У групі дослідження 2, у якій пацієнти приймали фітопрепарат по 2 капсули 2 рази на день, намітився більш виражений зсув у бік норми показників ліпопротеїнів низької і високої щільності, загального холестеролу і тригліцеридів. Також у цій групі порівняно з групою дослідження 1 і групою контролю була зафіксована більш виражена тенденція до нормалізації артеріального тиску і більш значний гіпоглікемічний ефект: зниження глюкози натще з 6,22 ± 0,13 ммоль/л до 5,22 ± 0,08 ммоль/л (р < 0,05), що дозволяє обґрунтовано припустити існування певної дозозалежної ефективності Берберінону. Висновки. Кардіопротектор Берберінон показав ефективність у немедикаментозній корекції проявів метаболічного синдрому, і передусім предіабету. Завдяки високому профілю безпеки натуральних активних інгредієнтів Берберінону практикуючі лікарі можуть повною мірою використовувати потенціал немедикаментозної корекції проявів предіабету.

Background. The condition of pre-diabetes implies the possibility to achieve stable normal glycemic indicators in order to prevent the further development of diabetes without using drug therapy. The effectiveness and safety of herbal cardioprotectors in metabolic syndrome accompanied by prediabetes is being comprehensively studied all over the world. The purpose was to determine and study the possibilities of influence of Berberinon, the natural cardioprotector, on indicators of carbohydrate and lipid metabolism, as well as on blood pressure in patients with metabolic syndrome. Materials and methods. Patients were divided into 3 groups: in the first one (control group), diet therapy and physical activity were prescribed, in the second and third — diet therapy, physical activity and Berberinon in different dosages. Fasting glucose and glycated hemoglobin (HbA1c), lipidogram and blood pressure were monitored, the quality of life index was assessed before treatment, after 4 and 8 weeks. The quality of life index was estimated by the sum of points self-reported by patients on the EQ-5D-5L questionnaire. Results. Conducted clinical observations in three selected groups showed the ability of Berberinon to harmonize the indicators of lipidogram with a tendency to reach the norm and to reduce fasting blood glucose and HbA1c. In study group 2, in which patients took 2 capsules of herbal medicine twice daily, there was a more pronounced shift towards normalization of low- and high-density lipoproteins, total cholesterol and triglycerides. Also, in this group compared to study group 1 and control group, a more pronounced tendency to blood pressure normalization and a more significant hypoglycemic effect were recorded: a decrease in fasting glucose from 6.22 ± 0.13 to 5.22 ± 0.08 mmol/l (р < 0.05), which allows us to reasonably assume the existence of a certain dose-dependent effectiveness of Berberinon. Conclusions. Berberinon cardioprotector has shown effectiveness in the non-medicinal correction of metabolic syndrome manifestations and, first of all, pre-diabetes. Due to the high safety profile of the natural active ingredients of Berberinon, practitioners can fully use the potential of non-pharmacological correction of prediabetes.


Ключевые слова

метаболічний синдром; предіабет; артеріальна гіпертензія; кардіопротекція, фітотерапія; якість життя

metabolic syndrome; prediabetes; hypertension; cardio­protection; phytotherapy; quality of life

Вступ

Цукровий діабет 2-го типу (ЦД2) є хронічним захворюванням глобального масштабу. За оцінками, у 2030 році 578 мільйонів людей матимуть цукровий діа–бет, і це число зросте на 51 %, а до 2045 року захворювання вразить понад 700 мільйонів людей [1]. ЦД2, який характеризується гіперглікемією внаслідок прогресуючого порушення секреції інсуліну на тлі інсуліно–резистентності, Всесвітня організація охорони здоров’я визначила як серйозну загрозу здоров’ю. Міжнародна діабетична федерація підрахувала, що поширеність діа–бету, яка становила 10,5 % у 2021 році, зросте до 11,3 % до 2030 року і до 12,2 % до 2040 року [2]. 
Пацієнти з ЦД2 мають високий ризик розвитку коморбідної патології, що може призвести до розвитку хронічної хвороби нирок, сліпоти, ампутації кінцівок і ранньої інвалідизації, збільшення витрат на медичне обслуговування і зниження якості життя. Крім того, було виявлено, що пацієнти із ЦД2 мають на 15 % підвищений ризик передчасної смерті та приблизно на 20 років коротшу очікувану тривалість життя [3, 4].
Очевидним є те, що особи з надлишковою вагою, нездоровими харчовими звичками, малорухомим способом життя і сімейним анамнезом цукрового діабету мають підвищений ризик розвитку захворювання [4, 5]. Оскільки нездоровий спосіб життя може прискорити появу цукрового діабету, раннє втручання в харчові звички стає одним із стовпів профілактики [6, 7].
За останні кілька років кількість людей, які вживають рослинну їжу, зросла. Рандомізовані дослідження показали, що функція бета-клітин і чутливість до інсуліну значно покращилися в пацієнтів з надмірною вагою, які перейшли на рослинну дієту з низьким вмістом жирів [8, 9]. Хронічне запалення разом з резистентністю до інсуліну відіграють ключову роль у патогенезі ожиріння, і обидва вони пов’язані з розвитком ЦД2 [10, 11]. Рослинна дієта, як правило, багата клітковиною, хлорогеновими кислотами, певними амінокислотами, ненасиченими жирними кислотами й антиоксидантами, які можуть знизити рівень маркерів запалення [11, 12].
Показники якості життя хворих на цукровий діабет є нижчими порівняно із загальною популяцією через поганий контроль діабету, його ускладнень, страх перед чимось невідомим, страх сімейних і соціальних наслідків, а також страх проходити етапи діагностики і пробувати нові методи лікування [13]. Основними завданнями лікування ЦД2 є запобігання гострим і хронічним ускладненням, поліпшення якості життя і збільшення його тривалості [14]. 
Останніми роками лікарями всіх спеціальностей широко використовується термін «предіабет». Предіабет характеризується підвищеним рівнем глюкози крові вище від норми, але не на постійній основі [15]. При предіабеті має місце порушення толерантності до глюкози та порушення глікемії натще, при цьому рівень глікованого гемоглобіну перебуває в межах 5,7–6,4 % [16].
Стан предіабету передбачає можливість досягти в людини стійких нормальних показників глікемії, запобігти подальшому розвитку цукрового діабету без застосування медикаментозної терапії. Це можливо лише завдяки корекції способу життя: упорядкуванню дієти та фізичних навантажень з метою зниження ваги та врегулюванню ліпідного обміну, запобіганню стресовим впливам, нормалізації сну, відмові від шкідливих звичок. 
Також для гармонійного налаштування метаболізму вуглеводів і жирів, нормалізації артеріального тиску (АТ) і, як наслідок, зниження серцево-судинних ризиків у повсякденній клінічній практиці застосовуються фітопрепарати, зокрема на основі берберину, отриманого з екстракту барбарису (Berberis aristata), і фітокомплекси, що містять екстракт плодів бергамоту (Citrus bergamia Risso) [17, 18].
Мета роботи — визначити та вивчити можливості впливу на показники вуглеводного й ліпідного обмінів, а також на артеріальний тиск натурального кардіопротектора Берберінон у пацієнтів з метаболічним синдромом. 

Матеріали та методи

На базі клінік кафедри ендокринології НМУ ім. О.О. Богомольця (м. Київ) і ДУ «Інститут епідеміо–логії та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» (м. Київ) була набрана когорта пацієнтів з метаболічним синдромом і артеріальною гіпертензією (cт. 0–I) для клінічного моніторингу. Пацієнти були розподілені на 3 групи:
— група контролю (n = 30), у якій пацієнтам було призначено дієтотерапію з обмеженням тваринних жирів, повною відмовою від солодкої їжі та хлібних виробів, збільшеною часткою рослинної клітковини; помірні фізичні навантаження у формі двох прогулянок у спокійному темпі ходьби вранці та ввечері тривалістю до однієї години;
— група дослідження 1 (n = 30), у якій пацієнтам було призначено аналогічну дієту і фізичні навантаження, а також фітокомплекс із поліконазолом Берберінон по 1 капсулі 2 рази на день упродовж двох місяців;
— група дослідження 2 (n = 30), у якій пацієнтам було призначено аналогічну дієту і фізичні навантаження, а також фітокомплекс із поліконазолом Берберінон по 2 капсули 2 рази на день упродовж двох місяців.
Склад однієї капсули дієтичної добавки Берберінон масою нетто 400 мг: берберин гідрохлорид (з екстракту кореня індійського барбарису [Berberis aristata]) (основний) — 250 мг, екстракт плодів бергамоту (Citrus bergamia Risso) (комплекс з поліфенольним екстрактом бергамоту) (не менше за 25 % флаванонів) — 130 мг, полікозанол (стандартизований до 99% аліфатичного спирту) — 5 мг.
Пацієнтам визначали показники глюкози і глікованого гемоглобіну (HbA1с) натще, виконували ліпідограму і моніторинг артеріального тиску (АТ), а також оцінювали індекс якості життя до лікування, через 4 і 8 тижнів (рис. 1). 
Індекс якості життя оцінювали за сумою балів, які пацієнти самостійно проставляли в опитувальнику за п’ятьма обраними категоріями (домен EQ-5D-5L, 2023): рухливість, здатність до самообслуговування, щоденна активність, наявність дискомфорту чи болю, наявність тривожності або депресії [19].
Для первинної обробки даних використано пакет прикладних програм MS Excel 2010. Первинна обробка даних включала: відбір даних для проведення аналізу, стандартизацію даних, аналіз однорідності вибірок, визначення типу розподілу. Для статистичного аналізу цифрових даних використано пакет прикладних програм Statistica 6.0 for Windows, Stat Soft Inc., USA. Статистично вірогідними вважали дані при р < 0,05.

Результати

Вихідні дані в трьох досліджуваних групах продемонстрували, що рівень глікемії натще був підвищений і перебував у діапазоні від 6,22 ± 0,13 ммоль/л до 6,63 ± 0,11 ммоль/л, HbA1c у середньому становив 6,46 ± 0,06 %. 
Це підтверджувало наявність предіабету в пацієнтів досліджуваних груп. Також визначався підвищений рівень загального холестеролу, тригліцеридів і холестеролу ліпопротеїнів низької щільності (ХС ЛПНЩ) на тлі знижених показників холестеролу ліпопротеїнів високої щільності (ХС ЛПВЩ) (табл. 1). 
Через 4 тижні ми зафіксували тенденцію до нормалізації показників у всіх трьох групах спостереження. У групі контролю рівень ХС ЛПНЩ становив 3,91 ± 0,06 ммоль/л, ХС ЛПВЩ — 0,89 ± 0,12 ммоль/л, тригліцеридів — 3,14 ± 0,09 ммоль/л, глюкози натще — 6,01 ± 0,13 ммоль/л, а HbA1с — 6,06 ± 0,06 %. Рівень загального холестеролу при цьому залишився без змін. 
У той же час у групі дослідження 1 рівень загального холестеролу зменшився в середньому з 6,13 ± 0,08 ммоль/л до 4,94 ± 0,11 ммоль/л; рівень ХС ЛПНЩ становив 3,98 ± 0,17 ммоль/л, ХС ЛПВЩ — 1,03 ± 0,19 ммоль/л, тригліцеридів — 4,94 ± 0,19 ммоль/л, глюкози натще — 5,97 ± 0,11 ммоль/л, а HbA1с — 5,88 ± 0,08 %. 
Натомість у групі дослідження 2, у якій пацієнти приймали фітопрепарат по дві капсули 2 рази на день, намітився більш виражений зсув у бік норми показників ХС ЛПНЩ і ХС ЛПВЩ, загального холестеролу і тригліцеридів. Також у цій групі порівняно з групою дослідження 1 і групою контролю був зафіксований більш значний гіпоглікемічний ефект: зниження глюкози натще з 6,22 ± 0,13 ммоль/л до 5,22 ± 0,08 ммоль/л (р < 0,05), що дозволяє обґрунтовано припустити існування певної дозозалежної ефективності Берберінону.
Означена тенденція до нормалізації показників ліпідограми та рівнів глюкози і HbA1с збереглася і через 8 тижнів лікування. Так, у групі контролю вміст загального холестеролу був зафіксований на рівні 4,88 ± 0,11 ммоль/л, ХС ЛПНЩ — 2,91 ± 0,09 ммоль/л, ХС ЛПВЩ — 0,94 ± 0,11 ммоль/л, тригліцеридів — 2,94 ± 0,19 ммоль/л, глюкози натще — 5,96 ± 0,13 ммоль/л, а HbA1с — 6,02 ± 0,08 %.
Однак слід зазначити, що найбільш виражене зниження рівня загального холестеролу, ХС ЛПНЩ (з 4,81 ± 0,16 ммоль/л до 2,49 ± 0,11 ммоль/л), тригліцеридів при одночасному зростанні вмісту ХС ЛПВЩ (з 0,88 ± 0,11 ммоль/л до 1,22 ± 0,09 ммоль/л) продемонстрували показники саме в групі дослідження 2 (р < 0,05).
Зміна способу життя і прийом кардіопротекторного фітопрепарату прогнозовано привели до зниження АТ у пацієнтів усієї когорти. Проте варто зауважити, що в групі контролю через 8 тижнів дієтотерапії і фізичних навантажень показники АТ пацієнтів були в середньому на рівні 138/84 мм рт.ст., у той час як у групах дослідження 1 і 2 — на рівні 122/79 і 124/78 мм рт.ст. відповідно (рис. 2–4). 
Отримані результати можуть свідчити про кращу антигіпертензивну ефективність схеми менеджменту пацієнтів з предіабетом, у яку інтегрований Берберінон, адже показники систолічного АТ у групах дослідження були на 14–16 мм рт.ст. нижчими за такі в групі конт–ролю. 
Заповнення опитувальника EQ-5D-5L продемонструвало, що як у групах дослідження, так і в групі контролю показник якості життя (в балах) покращувався в динаміці (рис. 5). 
Суб’єктивна оцінка пацієнтами свого стану прогнозовано ставала більш позитивною у відповідь на початок ведення здорового способу життя в групі контролю і на застосування кардіопротекторного фітопрепарату — в досліджуваних групах.
Не зайвим буде зауважити, що найвищі сумарні значення EQ-5D-5L були зафіксовані в групі дослідження 2 (13,6 ± 1,9 бала), у якій пацієнти вживали вдвічі більшу кількість фітопрепарату на день. У цьому контексті натуральні складові Берберінону завдяки високому профілю безпеки надають клініцистам можливість використовувати в рутинній практиці потенціал дозозалежного ефекту. 

Обговорення

Зміна способу життя, яка включає дієтотерапію та фізичну активність, визнана ефективною в немедикаментозному менеджменті метаболічного синдрому і предіабету як його частини [20, 21]. Ефективність і безпека застосування рослинних кардіопротекторів всебічно вивчаються в усьому світі [20, 22].
Численні дослідження підтверджують, що застосування екстрактів барбарису і бергамоту дає позитивні ефекти в пацієнтів з дисліпідемією, метаболічним синдромом, предіабетом, цукровим діабетом і артеріальною гіпертензією [17, 18, 20, 22]. 
Берберин сприяє підвищенню чутливості клітин до інсуліну, зменшенню вироблення глюкози в печінці та збільшенню використання глюкози в м’язах. Берберин підтримує здоров’я серця: сприяє зниженню ризику серцевих подій, зменшуючи рівень ХС ЛПНЩ, а також знижує інтенсивність судинного запалення та АТ [17, 21]. Бергамот має ангіопротекторні властивості та знижує рівень загального холестерину в крові, а також здатний нормалізувати показники АТ [23]. Поліконазол підтвердив свою ефективність у зниженні рівня холестеролу та нормалізації метаболізму глюкози [24, 25]. 
Враховуючи вищенаведене, можна зробити обґрунтований висновок, що поєднання в одному препараті берберину, бергамоту і поліконазолу робить можливим комплексний вплив на компоненти метаболічного синдрому: предіабет та артеріальну гіпертензію. 
Проведені нами клінічні спостереження в трьох обраних групах показали здатність препарату Берберінон гармонізувати показники ліпідограми з тенденцією до досягнення норми і знижувати глюкозу крові та HbA1с натще. Також Берберінон більш ефективно нормалізував АТ порівняно з групою контролю, а в більшому дозуванні — порівняно з групою дослідження 1. Завдяки високому профілю безпеки натуральних активних інгредієнтів Берберінону практикуючі лікарі можуть повною мірою використовувати потенціал немедикаментозної корекції проявів предіабету. 

Висновки

Кардіопротектор Берберінон показав ефективність у немедикаментозній корекції проявів метаболічного синдрому, і передусім предіабету. 
Порівняно з контролем препарат вірогідно знижував показники ліпідограми і нормалізував рівень глюкози й глікованого гемоглобіну в групах дослідження. Берберінон поступово знижував у динаміці систолічні й діастолічні значення артеріального тиску, а пацієнти відзначили поліпшення показників якості життя.
Застосування натуральних фітокомплексів з поліконазолом можна розглядати як обґрунтовану стратегію немедикаментозного менеджменту метаболічного синдрому, який супроводжується станом предіабету й артеріальною гіпертензією.
Конфлікт інтересів. Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів і власної фінансової зацікавленості при підготовці даної статті.
 
Отримано/Received 03.11.2024
Рецензовано/Revised 05.12.2024
Прийнято до друку/Accepted 16.12.2024

Список литературы

  1. Silva JCDE, Anghinoni ICAB, Gomes MB. Plant-Based Food for the Prevention of Type 2 Diabetes: Scoping Review. Nutrients. 2024;16:1671.
  2. American Diabetes Association Professional Practice Committee. 8. Obesity and Weight Management for the Prevention and Treatment of Type 2 Diabetes: Standards of Care in Diabetes-2024. Diabetes Care. 2024 Jan 1;47(Suppl 1):S145-S157.
  3. Pappachan JM, Fernandez CJ, Ashraf AP. Rising tide: The global surge of type 2 diabetes in children and adolescents demands action now. World J Diabetes. 2024 May 15;15(5):797-809.
  4. Ferreira PL, Morais C, Pimenta R, Ribeiro I, Amorim I, Alves SM, Santiago L. Knowledge about type 2 diabetes: its impact for future management. Front Public Health. 2024 Mar 8;12:1328001.
  5. Lee SJ, Kim HJ, Kim J et al. Effect of physical activity on risk reduction of infective endocarditis among patients with diabetes: a nationwide cohort study. Sci Rep. 2024;14:22254.
  6. Wu J, Li T, Guo M et al. Treating a type 2 diabetic patient with impaired pancreatic islet function by personalized endoderm stem cell-derived islet tissue. Cell Discov. 2024;10:45.
  7. Guzman-Vilca WC, Carrillo-Larco RM. Number of People with Type 2 Diabetes Mellitus in 2035 and 2050: A Modelling Study in 188 Countries. Curr Diabetes Rev. 2024 Jan 12.
  8. Sulaieva O, Yerokhovych V, Zemskov S, Komisarenko I, Guria–nov V, Pankiv V et al. The impact of war on people with type 2 diabetes in Ukraine: a survey study. eClinicalMedicine 2025;79: 103008 Published Online xxx https://doi.org/10. 1016/j.eclinm.2024. 103008.
  9. Hossain MJ, Al-Mamun M, Islam MR. Diabetes mellitus, the fastest growing global public health concern: Early detection should be focused. Health Sci Rep. 2024 Mar 22;7(3):e2004.
  10. Ye J, Wu Y, Yang S, Zhu D, Chen F, Chen J, Ji X, Hou K. The global, regional and national burden of type 2 diabetes mellitus in the past, present and future: a systematic analysis of the Global Burden of Disease Study 2019. Front Endocrinol (Lausanne). 2023 Jul 14;14:1192629.
  11. Chatzianagnostou K, Gaggini M, Suman Florentin A, Simonini L, Vassalle C. New Molecules in Type 2 Diabetes: Advancements, Challenges and Future Directions. Int J Mol Sci. 2024;25:6218.
  12. Dominguez LJ, Veronese N, Marrone E, Di Palermo C, Iommi C, Ruggirello R et al. Vitamin D and Risk of Incident Type 2 Diabetes in Older Adults: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2024;16:1561.
  13. Alfieri CM, Molinari P, Cinque F, Vettoretti S, Cespiati A, Bignamini D et al. What Not to Overlook in the Management of Patients with Type 2 Diabetes Mellitus: The Nephrological and Hepatological Perspectives. Int J Mol Sci. 2024;25:7728.
  14. Albai O, Braha A, Timar B, Timar R. Predictive Factors for Altered Quality of Life in Patients with Type 2 Diabetes Mellitus. J Clin Med. 2024;13:4389.
  15. Kim SH. Reframing prediabetes: A call for better risk strati–fication and intervention. J Intern Med. 2024 Jun;295(6):735-747.
  16. Amelia R, Harahap J, Zulham, Fujiati II, Wijaya H. Educational Model and Prevention on Prediabetes: A Systematic Review. Curr Diabetes Rev. 2024;20(6):e101023221945.
  17. Belwal T, Bisht A, Devkota HP, Ullah H, Khan H, Pandey A, Bhatt ID, Echeverría J. Phytopharmacology and Clinical Updates of Berberis Species Against Diabetes and Other Metabolic Diseases. Front Pharmacol. 2020 Feb 18;11:41.
  18. Nauman MC, Johnson JJ. Clinical application of bergamot (Citrus bergamia) for reducing high cholesterol and cardiovascular disease markers. Integr Food Nutr Metab. 2019 Mar;6(2):10.15761/IFNM.1000249
  19. Sendekie AK, Dagnew EM, Tefera BB, Belachew EA. Health-related quality of life and its determinants among patients with diabetes mellitus: a multicentre cross-sectional study in Northwest Ethiopia. BMJ Open. 2023 Jan 25;13(1):e068518.
  20. Zhang H, Guo Y, Hua G, Guo C, Gong S, Li M, Yang Y. Exercise training modalities in prediabetes: a systematic review and network meta-analysis. Front Endocrinol (Lausanne). 2024 Feb 19;15:1308959.
  21. Gallardo-Gómez D et al. Optimal Dose and Type of Physical Activity to Improve Glycemic Control in People Diagnosed With Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-analysis. Diabetes Care. 2024 Feb 1;47(2):295-303.
  22. McBenedict B et al. The Role of Alternative Medicine in Ma–naging Type 2 Diabetes: A Comprehensive Review. Cureus. 2024 Jun 8;16(6):e61965.
  23. Abushouk AI, Salem AMA, Abdel-Daim MM. Berberis vulga–ris for cardiovascular disorders: a scoping literature review. Iran J Basic Med Sci. 2017 May;20(5):503-510. doi: 10.22038/IJBMS.2017.8674. PMID: 28656085; PMCID: PMC5478778.
  24.  Governa P, Baini G, Borgonetti V, Cettolin G, Giachetti D, Magnano AR, Miraldi E, Biagi M. Phytotherapy in the Management of Diabetes: A Review. Molecules. 2018 Jan 4;23(1):105.
  25. Toth PP et al. Bergamot Reduces Plasma Lipids, Atherogenic Small Dense LDL, and Subclinical Atherosclerosis in Subjects with Moderate Hypercholesterolemia: A 6 Months Prospective Study. Front Pharmacol. 2016 Jan 6;6:299. doi: 10.3389/fphar.2015.00299. PMID: 26779019; PMCID: PMC4702027.
  26. Cho KH, Nam HS, Baek SH, Kang DJ, Na H, Komatsu T, Uehara Y. Beneficial Effect of Cuban Policosanol on Blood Pressure and Serum Lipoproteins Accompanied with Lowered Glycated Hemoglobin and Enhanced High-Density Lipoprotein Functionalities in a Randomized, Placebo-Controlled, and Double-Blinded Trial with Healthy Japanese. Int J Mol Sci. 2023 Mar 8;24(6):5185. 
  27. Uehara Y, Komatsu T, Sasaki K, Abe S, Nakashima S, Yamamoto T, Kim JE, Cho KH. Cuban policosanol improves high-density lipoprotein cholesterol efflux capacity in healthy Japanese subjects. Front Nutr. 2024 Jan 8;10:1297008.

Вернуться к номеру