Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №4, 2022

Вернуться к номеру

Клінічний випадок лептоспірозу в Одеський області

Авторы: Чабан Т.В. (1), Чубач М.І. (1), Ніколаєва Г.П. (2), Вакульська Г.О. (2)
(1) — Одеський національний медичний університет, м. Одеса, Україна
(2) — КНП Саф’янівської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області «Центральна районна лікарня», село Кам’янка, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

В Україні, як і в усьому світі, триває пандемія коронавірусної інфекції COVID-19. На 14 лютого 2022 року в Україні зареєстровано 4 542 693 захворілих, з них померлих — 102 950. Люди, інфіковані COVID-19, мають широкий спектр симптомів і різний ступінь тяжкості захворювання. Найчастіше повідомляють про високу температуру, нежить, кашель, діарею, слабкість, біль у м’язах і суглобах. Але такі симптоми спостерігаються не лише при COVID-19. Гарячка, слабкість, біль у м’язах і суглобах в умовах пандемії можуть бути причиною діагностичних помилок. 
За повідомленням Європейського Центру профілактики та контролю захворювань (ЄЦПКЗ), в країнах Європи щорічно реєструються випадки лептоспірозу. За даними Центру громадського здоров’я, у 2021 році в Україні зареєстровано 122 випадки лептоспірозу серед людей (інт. пок. — 0,29) проти 295 випадків (інт. пок. — 0,70) за той же період 2019 року (відмічається зниження в 2,4 раза) і 120 випадків (інт. пок. — 0,29) за той же період 2020 року.
Ця хвороба є одним з найпоширеніших зоонозів світу, зустрічається на всіх континентах, окрім Антарктиди. Щорічна захворюваність коливається від 0,02 на 100 тис. населення в країнах з помірним кліматом і до 100 і більше в тропіках. Найбільші спалахи цієї хвороби відбуваються після повеней. Лептоспіроз зустрічається як у сільських, так і в міських районах, це захворювання з професійним фактором ризику для людей, які працюють з тваринами й на сільськогосподарських угіддях, особливо у вологій місцевості, а також працівників служб каналізації, ветеринарів, військовослужбовців. Захворіти можна під час перебування на заражених водоймах (купання, ловля риби тощо).
Наводимо випадок лептоспірозу, який був реєстрований в Одеський області (при госпіталізації хворому встановлено попередній діагноз коронавірусної хвороби). Хворий А., 46 років, захворів гостро в серпні 2021 року. Був госпіталізований на 3-й день зі скаргами на гарячку, задуху, біль у м’язах. Вдома самостійно лікувався жарознижувальними препаратами. Анамнез хвороби встановити детально не вдалося, хворий спостерігається в психоневролога. Працює пастухом, пасе овець. Об’єктивно: хворий у свідомості, але стан тяжкий, шкірні покриви бліді, гарячі, температура тіла 38,9 °С. Серцева діяльність ослаблена, тахіаритмія, тони серця приглушені, пульс 102 уд/хв. Артеріальний тиск 120/80 мм рт.ст. Над легенями дихання ослаблене, незвучні хрипи. SрO2 92 %. Живіт м’який, печінка +2,5 см, щільної консистенції, край закруглений, чутливий, селезінка не збільшена. Таку клінічну картину розцінено як прояви «гострої респіраторної вірусної інфекції, COVID-19 (?). Двобічної полісегментарної пневмонії». ПЛР РНК SARS-CoV-2 — негативна. Імуноферментний аналіз: імуноглобуліни до білків SARS-CoV-2 не виявлені. Призначено дезінтоксикаційну терапію, цефтазидим, інгаляцію зволоженим киснем. На 3-й день перебування в стаціонарі з’явилася жовтяничність шкіри, поліурія, зберігались гарячка, біль у м’язах. З огляду на те, що хворий вживав воду для пиття із забрудненого джерела, наявність довготривалої гарячки, біль у м’язах, жовтяницю, поліурію, був запідозрений лептоспіроз. При проведенні обстеження в загальному аналізі крові відмічали лейкоцитоз зі зсувом вліво, прискорену швидкість осідання еритроцитів, у біохімічних показниках: загальний білірубін 53 мкмоль/л, підвищення активності амінотрансфераз майже втричі. При серологічному дослідженні виявлено антитіла класу IgG до L.icterohaemorrhagia (кількісне визначення) — 1 : 20 (позитивний результат).
Даний випадок є прикладом гіпердіагностики коронавірусної інфекції COVID-19. Слід відзначити низький рівень настороженості лікувальної мережі щодо випадків інших хвороб, що може призводити до серйозних діагностичних помилок в особливих пацієнтів.


Вернуться к номеру