Кіста епіфіза: причини виникнення і симптоми
Разделы: Школа Аксимед
Версия для печати
Кіста шишкоподібної залози (епіфіза) головного мозку — доброякісне новоутворення. Воно характеризується виникненням порожнистої кісти з рідиною всередині. У більшості випадків хвороба не порушує роботу даного органа і не приносить дискомфорту людині. Проблеми можуть виникати, якщо розмір новоутворення починає заважати роботі епіфіза.
Кіста епіфіза є випадковою знахідкою при виконанні томографії голови (МРТ, КТ) у 10 % випадків. 80 % кіст менше від10 мм не викликають ніяких проблем. При розмірах 10-15 мм потрібно спостерігати за кістою, при цьому рекомендується проводити МРТ повторно.
Симптоми можуть з'явитися при розмірах кісти понад 15 мм, коли вона може здавити навколишні структури мозку і призвести до порушення току ліквору. У цьому випадку дійсно підвищується внутрішньочерепний тиск.
Причини виникнення
Точно встановити причину виникнення новоутворення вкрай складно. Найчастіші причини розвитку кісти такі:
- закупорка каналу, який виводить секрет шишкоподібної залози. Це призводить до того, що він починає накопичуватися всередині цього органа і формує порожнину;
- ехінокок може потрапити через кров у шишкоподібну залозу. Після цього для захисту від імунних клітин людини він формує кісту;
- новоутворення, викликане гельмінтами, досить часто збільшується і приносить дискомфорт людині. Слід негайно реагувати на даний тип захворювання.
Симптоми
Якщо кіста ніяк не заважає роботі головного мозку і шишкоподібної залози, то симптоми відсутні. Великі новоутворення викликають такі неприємні прояви:
- головний біль;
- запаморочення;
- розмитість в очах;
- порушення гостроти зору;
- порушення координації і дрібної моторики;
- швидка втомлюваність;
- розвиток водянки;
- нудота.
Велике новоутворення здатне порушувати роботу епіфіза й інших важливих частин середнього мозку. Кістозне новоутворення, викликане паразитами, проявляється більш яскравими симптомами. Якщо ураження шишкоподібної залози викликає ехінокок, пригнічуються розумові здібності, виникають депресія і галюцинації. При такому ураженні хвороба стрімко прогресує.