Невралгія язикоглоткового нерва (НЯН)
Разделы: Школа Аксимед
Версия для печати
Розлад з повторюваними епізодами сильного болю, зазвичай пекучого, стріляючого характеру, в язиці, горлі, в усі й мигдалинах.
Ці ділянки пов'язані з дев’ятим черепним нервом, або язикоглотковим нервом (ЯН).
Епізоди болю можуть тривати від кількох секунд до кількох хвилин, зазвичай з одного боку.
Провокація болю:
- ковтання;
- розмова;
- сміх;
- жування;
- кашель.
НЯН частіше зустрічається у людей віком понад 40–50 років.
Біль зазвичай починається в задній частині язика або горла, іноді поширюється на вухо або задню частину щелепи. Може викликати труднощі при розмові й ковтанні. У рідкісних випадках розлад може викликати уповільнення серцевого ритму (брадикардія), гіпотонію, відсутність серцебиття через зупинку серця (асистолію), непритомність.
Причина невралгії язикоглоткового нерва
Вважається, що НЯН викликана подразненням дев’ятого черепного нерва, але точна причина іноді не відома. У низці випадків джерелом подразнення є підвищений тиск на ЯН, неправильно розташована артерія, пухлина біля основи черепа, інфекція, травма або пухлина горла, рота або мозку. Рідко це може бути пов'язано з аневризмою сонної артерії, ненормально довгою кісткою нижче від вуха (шилоподібний відросток) або розсіяним склерозом.
Діагностика
Для діагностики цього стану може бути виконаний тест: дотик до задньої частини глотки ватною паличкою, що зазвичай викликає біль у пацієнтів з НЯН, з іншого боку, біль може зменшитися при нанесенні місцевого анестетика на ділянку впливу ЯН.
Нерідко НЯН плутають з невралгією трійчастого нерва.
Для додаткової діагностики більш серйозних причин болю можуть бути проведені:
— аналізи крові;
— комп'ютерна томографія;
— МРТ;
— рентген;
— МР-ангіографія.
Лікування
Мета лікування — боротьба з болем.
Найбільш ефективні препарати:
— протисудомні;
— антидепресанти.
Застосування місцевих анестетиків в ураженій ділянці може допомогти зменшити біль на короткий час. У тяжких випадках вирішується питання про оперативне лікування.