Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.



СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

ГІНЕКОЛОГИ

Журнал "Вісник асоціації психіатрів України" (01) 2014

Повернутися до номеру

Щодо надання наркологічної допомоги в Україні

Автори: Паталах Ф.В. – головний психіатр Запорізької області

Рубрики: Психіатрія

Розділи: Довідник фахівця

Версія для друку

Статья опубликована на с. 70

Протягом останніх десяти років у Запорізькій області, як і в цілому по Україні, спостерігається значний приріст хворих наркологічного профілю. Більша частина таких пацієнтів отримує медичну допомогу у психіатричних закладах області у зв’язку з тяжкими психічними розладами. Їх питома вага становить 25–38 % від загальної кількості виписаних хворих.

Наркологічні заклади, які з 1990 року зазнали значного скорочення ліжкового фонду, обмежуються лише лікуванням станів залежності від психоактивних речовин (на добровільних засадах), проведенням наркологічних оглядів та експертизи.

Між іншим, надання медичної допомоги наркозалежним, згідно з чинним законодавством, має суперечливі підстави, що може привести до негативних правових наслідків. Так, наркологічна допомога є частиною психіатричної допомоги в широкому сенсі. Згідно із статтею 10 Закону України «Про психіатричну допомогу», психіатрична допомога надається психіатричними закладами всіх форм власності. Психіатричний заклад — це психоневрологічний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад, центр, відділення тощо. Психіатричну допомогу має надавати лікар-психіатр. Але згідно з протоколами надання медичної наркологічної допомоги, затвердженими наказом МОЗ України від 21.09.2009 № 681, визначено надання такої допомоги тільки лікарями сімейної медицини та лікарями-наркологами, зокрема у порядку примусової госпіталізації. Між тим, згідно з Законом України «Про психіатричну допомогу», питання щодо примусової госпіталізації повинна розглядати комісія лікарів-психіатрів.

До речі, в більшості країн Європи та США такої спеціальності, як лікар-нарколог, взагалі немає, медична допомога наркозалежним надається лікарями-психіатрами.

Таким чином, на нашу думку, сьогодні для забезпечення надання якісної психіатричної допомоги хворим наркологічного профілю та правових підстав для цього існує нагальна потреба привести у відповідність до Закону України «Про психіатричну допомогу» підзаконні акти, у тому числі й класифікатор професій, що пов’язані з наданням психіатричної допомоги. 



Повернутися до номеру