
Сучасні академічні знання у практиці лікаря загальної практики - сімейного лікаря
день перший день другий
UkraineNeuroGlobal
UkraineCardioGlobal
Сучасні тренди діагностики і лікування в стоматології
Актуальні інфекційні захворювання день перший день другий
Травма та її наслідки
UkraineOncoGlobal
UkrainePediatricGlobal
Національна школа терапевтів України
день перший ЗАЛА СИНЯ
день перший ЗАЛА БОРДО
день другий ЗАЛА СИНЯ <
день другий ЗАЛА БОРДО
Жінка та війна: формули виживання
Коморбідний ендокринологічний пацієнт
Журнал "Медицина невідкладних станів" 2 (49) 2013
Повернутися до номеру
Вплив споживання кропиви (Urtica dioica) та сидериту (Sideritis scardica) на ендотеліальну функцію у хворих з артеріальною гіпертензією та високим серцево-судинним ризиком
Автори: Чендей Т.В., Рішко М.В., Бичко М.В., Лінчевська С.О., Когутич І.І.
ДВНЗ «Ужгородський національний університет»
Рубрики: Сімейна медицина/Терапія, Медицина невідкладних станів
Розділи: Довідник фахівця
Версія для друку
Вступ. Дієта з високим споживанням овочів і фруктів корисна для здоров’я, зокрема здатна знижувати ризик серцевосудинних захворювань. Вважають, що сприятливі ефекти такої дієти можуть бути опосередковані поліфенольними сполуками, що містяться у багатьох продуктах рослинного походження. Існує значна кількість наукових даних про сприятливий вплив рослинних поліфенолів на функцію ендотелію, артеріальний тиск, ліпідний профіль та чутливість тканин до інсуліну. Чимало традиційних страв країн басейну Чорного моря містять рослини — джерела біологічно активних поліфенолів. Рослини роду Sideritis та Urtica містять флавонольні та похідні флавону, що потенційно здатні впливати на функцію ендотелію.
Матеріали та методи. Ми провели відкрите рандомізоване клінічне дослідження у паралельних групах (3 групи, n = 27 у кожній), в якому оцінювали вплив споживання «гірського чаю» (Sideritis scardica) та «чаю» з кропиви (Urtica dioica) на ендотелійзалежну вазодилатацію у хворих із артеріальною гіпертензією та підвищеним рівнем серцевосудинного ризику, які отримували стабільне базисне лікування. Пацієнтів рандомізували на прийом 2 грамів висушеної трави S. scardica (настояної у 200 мл окропу) два рази на день, або 3 грамів висушеної трави кропиви (U. dioica) (настояної у 200 мл окропу) два рази на день, або 200 мл окропу перорально двічі на день як плацебоконтроль. Потікзалежну вазодилатацію (ПЗВ) вимірювали на початку дослідження та через 6 тижнів спостереження.
Результати. На початку дослідження групи не відрізнялися за показниками ПЗВ. Через 6 тижнів лікування жодне з досліджуваних втручань не покращило ПЗВ порівняно з контрольною групою. Середні показники ПЗВ були істотно нижчими після 6 тижнів споживання кропиви (5,9 ± 2,33 % через 6 тижнів, 7,62 ± 3,92 % на початку; p = 0,037), але порівняно з контрольною групою відмінність не була суттєвою. Також не було виявлено сприятливих ефектів лікування на рівні офісного артеріального тиску.
Висновки. Регулярне споживання Sideritis Scardica та кропиви у формі водного настою протягом 6 тижнів не впливає на ПЗВ та рівні офісного артеріального тиску в хворих із артеріальною гіпертензією та підвищеним рівнем серцевосудинного ризику.
Примітка. Дана робота виконана у рамках Сьомої Рамкової програми ЄС (FP7 2007–2013) відповідно до грантової угоди № 227118.